Tavuk biti insana bulaşır mı? Kırmızı tavuk akarı insana bulaşır mı? Tavuk biti insana geçer mi?

 

Dermanyssus gallinae kirmizi tavuk akari biti 2 Tavuk biti insana bulaşır mı? Kırmızı tavuk akarı insana bulaşır mı? Tavuk biti insana geçer mi?

 

Tavuk bitinden kasıt eğer kırmızı olan şu 4 4 toplam 8 bacağı olandan bahsediyorsak o bit değil akardır adı da dermanyssus gallinae dir.

Normalde tavuğa ya da evcil kanatlılara affinite(ilgi) duyar. Zaten gündüzleri nadiren görülür. Gece gelir kan emer ve gider. Hayvanın/konağın üzerinde sabit değildir. Zaten bu yüzden bu parazitten kurtulması bu kadar zordur.

Sayısı haddinden çok olduğu zaman yeterince doyamıyorsa insana da geceleri kan emmeye gelebilir..

Dermanyssus gallinae kirmizi tavuk akari biti Tavuk biti insana bulaşır mı? Kırmızı tavuk akarı insana bulaşır mı? Tavuk biti insana geçer mi?Öncelikle bu akarın nerelerde yaşadığını bilmek gerekir.. Eğer sizin yaşadığınız yerde yani evde bu gibi yerler varsa size bulaşması zaten söz konusu değil de o yerde yaşayıp geceleri sizden kan emip gidebilir.

Dışkıda daha çok çatlak yarık gibi yerlerde yaşar..

Mücadele kimyasaldan çok hijyenle önce tedbir almaktan geçer ama kimyasal başvurmak gerekirse muhabbet kuşu, güvercin gibi kafes kuşlarında kimyasal mücadele şu sayfada:

Güvercin ve Muhabbet Kuşlarında dermanyssus (akar) mücadelesi

Related Posts

    No related posts found

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>